Kucēnu zobu tīrīšanas skola

Uzmanību, mainās zobi!

Zobu nomaiņa kucēniem sākas 3–3,5 mēnešu vecumā un ilgst līdz 6 mēnešu vecumam. Šis periods kucēniem ir ļoti problemātisks — smaganas ir uzpampušas un iekaisušas, tādēļ šajā periodā zobus tīrīt ir aizliegts, jo tas kucēniem sagādā nepatīkamas sajūtas.

Svarīgi! Nenodariet sāpes! Ja suns kucēna vecumā piedzīvo sāpes, tas var kļūt ļoti agresīvs, un nākotnē suns būs pārliecināts, ka rādīt zobus nedrīkst. Zobu nomaiņas laikā suņiem (it īpaši mazo šķirņu suņiem) bieži rodas tā sauktie „dubultie zobi” (t. i., piena zobs vēl nav izkritis, bet pastāvīgais zobs jau ir izšķīlies). Tādēļ šajā laikā ir ļoti svarīgi ievērot mutes dobuma higiēnu, kā arī šis ir vislabākais laiks, kad sākt mutes higiēnas procedūru apmācību.

Pieradinām pie pieskārieniem!

Vispirms sāciet ar suņa nomierināšanu un glaudīšanu, pēc tam paņemiet suni klēpī (ar mazu un vidēju šķirņu suņiem tas nesagādās grūtības) vai novietojiet suni uz galda. Glaudot suni, palēnām koncentrējiet glāstus galvas rajonā. Pieskarieties suņa purniņam, uzmanīgi paceliet augšlūpu, lai varētu redzēt zobus no priekšas un no sāniem, un pārliecinieties, cik pareizi notiek zobu nomaiņa. Iespējams, ka pāris pirmajās reizēs, līdz kucēns ļausies zobu apskatei, pietiks tikai ar galvas daļas glāstīšanu.

Padoms! Zobu apskates laiku palieliniet pakāpeniski.

Fakts!
Ikviens suns ļauj aiztikt sev galvu, ja jūs neveicat sāpīgas darbības.

Svarīgi!
Kucēna vecumā ļoti svarīgi ir nepieļaut kļūdas, jo to dēļ suns turpmāk var neļaut apskatīt savu muti!

Padoms! Ja saimnieks baidās pieļaut kļūdu, ieteicamāk būtu vērsties pie speciālista (veterinārārsta vai suņu trenera), jo pastāv iespēja, ka pieredzes trūkuma dēļ netīšām nodarāt sunim pāri, bet speciālists iemācīs jums pareizos apiešanās veidus.
Ja līdz 6 mēnešu vecumam kucēns ir iemācīts rādīt mutes dobumu, tad var droši sākt mutes dobuma kopšanu un zobu tīrīšanu!

Laiks tīrīt zobus!

Kad zobi pilnībā nomainījušies, t. i., 6 mēnešu vecumā, ir īstais laiks sākt rūpīgas mutes higiēnas procedūras un zobu tīrīšanu.
Ja suns ir pieradināts pie pieskārieniem, veicot iepriekš aprakstītās darbības un ievērojot norādījumus, suns visdrīzāk ļausies arī zobu tīrīšanai. Novietojiet suni ērtā stāvoklī (paņemiet klēpī vai uzlieciet uz galda), atveriet suņa muti, pieskarieties ar pirkstiem priekšējiem zobiem un nākamajās reizēs suns jau ļaus pieskarties arī nākamajiem zobiem līdz pat pēdējiem zobiem (dzerokļiem). Centieties ļoti uzmanīgi atvērt suņa muti un pieskarties zobu iekšējiem sāniem — dariet to īsu laiku bez straujām kustībām.

Svarīgi! Centieties nepieskarties pie aukslējām un mēles, jo sunim tas nepatīk.

Svarīgi! Atvieglojiet nepatīkamos brīžus! Noslēgumā noteikti palutiniet suni ar iepriekš sagatavotu kāruma gabaliņu. Tādā veidā suns uztver saikni starp saimnieka nesaprotamām darbībām un kāruma saņemšanu.

Palīglīdzekļu izmantošana!

Ja suns ļauj pieskarties ar pirkstiem pie zobiem, varat sākt lietot zobu suku un citus zobu kopšanas līdzekļus (piemēram, uzpirksteni). Ļaujiet sunim pierast pie zobu sukas pieskārieniem aizmugurējos zobos un zobu iekšējos sānos. Vēlāk jau var sākt lietot zobu pastu un veikt pilnvērtīgu zobu tīrīšanu!

Padoms! Zobu tīrīšanas procedūra notiks veiksmīgāk, ja veiksiet to, kad suns būs noguris, viņam būs mazākspēka un vēlmes spēlēties.

Uzmanību! Pastāv dažādi zobu tīrīšanas veidi!   

Svarīgi! Ja mutes higiēnas procedūras izraisa sunim bailes, paniku, stresu, histēriju, agresivitāti, pēkšņu caureju, tad acīmredzot esat pieļāvis kļūdu vai arī konkrētajam sunim ir kādas psihes īpatnības. Tādā gadījumā visas darbības ir nekavējoties jāpārtrauc. Pārstājiet suni satraukt, nomieriniet to un vērsieties pēc palīdzības pie speciālistiem (veterinārārsta, suņu trenera, audzētāja).

Zobu tīrīšanas ieguvums ir zobi bez aplikuma!

Mutes dobuma un zobu higiēnas procedūras drīkst sākt tikai tad, kad uz zobiem nav aplikuma. Gadījumā, ja sunim (jebkurā vecumā) jau ir radies zobu aplikums, sākumā no tā ir jāatbrīvojas, un šajā gadījumā būs jāmeklē speciālista palīdzība.
Pēc zobu aplikuma noņemšanas uzreiz sāciet rūpēties par suņa zobu veselību, lai turpmāk izvairītos no ārsta apmeklējuma nepieciešamības. Metode, kā iemācīt pieaugušu suni ļauties zobu higiēnai, ir tāda pati kā kucēniem, kas vecāki par 6 mēnešiem!

Papildu ieguvums!

✓ Mutes dobuma kopšanas iemaņas būs ieguvums suņiem, kas piedalās izstādēs un sacensībās. Jums arī vienmēr būs iespēja novērtēt suņa rīkles un kakla stāvokli, attīrīt suņa zobus no svešķermeņiem, tas būs noderīgi arī tādēļ, ka suns rotaļu laikā kļūs paklausīgāks.
✓ Zobu tīrīšanas prasme lielā mērā attīsta suņa un saimnieka saziņu, palīdzot sunim socializēties.
✓ Papildu labums no zobu tīrīšanas ir arī smaganu masāža, jo mūsdienās, it īpaši suņiem plēsējiem, nepieciešama mehāniska papildu slodze zobiem un smaganām.

Pateicamies par atbalstu materiāla tapšanā kinoloģei, instruktorei un tiesnesei Viktorijai Kenigsvaldei un kinologam Pjotram Akimovam.

Attēlā rakstīts “kucēnu zobu tīrīšanas skola”

Katrs suns ir pelnījis labāko barību
Katrs suns ir pelnījis labāko barību
DentaStix katram sunim
DentaStix katram sunim
Pedigree® suņu barība
Pedigree® suņu barība
Jautājumi un atsauksmes
Jautājumi un atsauksmes