Suņa dzīve

Beidzot viņš ir mājās. Tavs jaunais kucēns. Ar lielām, mirdzošām acīm viņš brīnās par visu sev apkārt. Viss viņam ir jauns un interesants, taču tajā pat laikā nedaudz biedējošs. Varbūt tāpat kā Tev – jaunajam suņa īpašniekam.

Siltums. Barība. Mīlestība.

Suņa likums Nr. 1
Neaizmirstiet, ka suns ir suns.


Jūs varbūt domājat, ka jūsu suns ir gandrīz cilvēks. Suns domā, ka esat suns. Tā tas skatās uz pasauli. Jums jāpriecājas par suņa uzvedību, kāda tā ir, un tā balstās uz instinktu. Atkārtošana, atlīdzība un pūles ir trīs likumi, ko suns saprot. Pretī jūs saņemsiet paklausību, uzticību, nebeidzamu mīlestību un pieķeršanos. Un ko gan vairāk jūs varētu vēlēties no labākā drauga?

Būt galvenajam

Suņa likums Nr. 2
Kā tikt galā ar dominējošu suni

Suņi zemapziņā pārmanto bara instinktu, tāpēc tiem ir izteikta hierarhijas izjūta. Daži no dabas ir sekotāji, citi – dzimuši līderi. Ja jūsu suns ir dominējošais tips, jums tam jāparāda, kurš te ir īstais saimnieks. Un tas esat jūs. Parādiet savu autoritāti ar stingrību, kad runa ir par uzvedību un treniņiem, vai arī izvēlieties mazāk dominējošu šķirni.

Ķert!

Suņa likums Nr. 3
Neļaujiet suņa instinktam valdīt pār suni.

Pakaļdzīšanās suņiem ir instinktīva. Kaķi, skrējēji, automašīnas, citi suņi – nav nozīmes, kas tas ir. Tā var būt ganīšana, medīšana vai rotaļāšanās, bet tas var būt arī bīstami. Ierobežot šo instinktu nozīmē iemācīt suni apstāties, kad jūs to liekat, un katru reizi viņam par to atlīdzināt. Sāciet drošā un kontrolējamā vidē, un no siksnas laidiet vaļā tikai tad, kad suni jau spējat kontrolēt. Suni vajadzēs bieži trenēt, kā arī bagātīgi apbalvot.

Košļāt!

Suņa likums Nr. 4
Paņemiet kumosu savos zobos!

Kucēni košļā, kad tiem nāk zobi, pusaugu suņi košļā, lai nostabilizētu izaugušos zobus, un visi suņi kaut ko košļā, lai izzinātu savu apkārtējo vidi. Problēma ir tāda, ka tā ir arī jūsu vide, un jūs droši vien labāk to vēlētos redzēt bez zobu pēdām. Jūs varat to atrisināt, nospraužot robežas jau pašā sākumā. Parādiet sunim, ka jūsu mantas ir jūsu, un iedodiet tam kaut ko pakošļāt. Tad apbalvojiet suni par viņa izvēli.

Svešinieks. Riet!

Suņa likums Nr. 5
Teritoriālais terjers un citi rējēji

Katrā sunī ir mazliet no vilka. Tas nozīmē – aizstāvēt savu teritoriju no iebrucējiem. Suņi var arī nekost, bet to rējieni var būt daudz ļaunāki, kas lieti noder, kad ielauzies zaglis, bet tomēr tiem jāsaprot, ka ne katrs ciemiņš ir iebrucējs. Lai suns nereaģētu uz katru skaņu, tam jādod našķis par klusēšanu brīdī, kad gribas riet. Tas nāk ar laiku, bet ir paveicams.

Rakt, rakt, rakt!

Suņa likums Nr. 6
Kā nosargāt dārzu

Suns to var darīt prieka pēc vai meklējot barību. Tas var rakt, lai meklētu pajumti vai pat, lai uzstādītu rakšanas rekordu, bet rakšana ir dabiska vajadzība. Viena lieta ir droša – suns jūsu dārzu neizārda tīšām. Ja vēlaties, lai suns pārstāj rakt, sākumā noskaidrojiet, kāpēc tas tā notiek. Iespējams, jums vajadzēs iedalīt  tam savu teritoriju, aprokot cepumus un rotaļlietas, lai suni iedrošinātu. Varētu līdzēt arī vienkārša uzmanības novēršana, kad suns sāk rakt, un tad atliek pagaidīt, kad šī fāze beigsies.

Jūs varbūt domājat, ka jūsu suns ir gandrīz cilvēks. Suns domā, ka esat suns. Tā tas skatās uz pasauli. Jums jāpriecājas par suņa uzvedību, kāda tā ir, un tā balstās uz instinktu. Atkārtošana, atlīdzība un pūles ir trīs likumi, ko suns saprot. Pretī jūs saņemsiet paklausību, uzticību, nebeidzamu mīlestību un pieķeršanos. Un ko gan vairāk jūs varētu vēlēties no labākā drauga?

Mēs esam draugi

Suņa likums Nr. 7
Pārāk uzmācīgais „sveiki“.

Suns savā acīmredzamā prieka izpausmē jūs satiekot var nogāzt no kājām. Bet ir suņi, kas kļūst bailīgi vai pat pārbīstas. Suņa dabiskais sasveicināšanās veids ir atrasties aci pret aci, tā kā vienīgais veids kā izvairīties ir – to neļaut. Atradiniet suni pat tad, ja tas vēl ir kucēns un šī izpausme liekas jauka. Esiet konsekvents savās prasībās. Nedrīkst būt viens likums tikai dažiem ciemiņiem, bet citi likumi pārējiem. Un kā vienmēr – ja suns kaut ko ir iemācījies, pacienājiet to.

Jūtu brīvību. Skriet!

Suņa likums Nr. 8
Novērsiet lielo bēgšanu

Dažiem suņiem vienkārši patīk klaiņot. Plašā ārpasaule ir viņu dabiskā vide, un tiklīdz tiek dota mazākā iespēja, viņi metas turp. Jūs varat to iežogot vai uzcelt tam suņu būdu, bet labākais veids kā paturēt suni mājās, ir tikt galā ar īsto iemeslu. Varbūt suns ir nelaimīgs. Varbūt tam ir garlaicīgi. Pavadiet ar to vairāk laika un vairāk pievērsieties treniņiem. Vai varbūt atgriezieties pie pamatapmācības, lai suns atcerētos, ko vispār nozīmē atsaukšanas komanda.

Gulēt, ēst, čurāt

Suņa likums Nr. 9
Apmāciet suni mājās.

Ja sunim ir vajadzība, tad tā ir jāapmierina. Tas parasti notiek tūlīt pēc pamošanās vai pēc ēdienreizes. Suņa vienīgās rūpes ir izdarīt to tālāk no vietas, kur tas guļ un ēd, un ja tā vieta ir jūsu guļamistabā vai aiz dīvāna, sunim tas gluži labi derēs. Jūs, iespējams, gribētu, lai tas notiek kaut kur citur. Tieši tāpēc suns ir jāapmāca. Tas nozīmē būt ļoti modram un vest suni uz piemērotu vietu tiklīdz rodas vajadzība. Tikai pārliecinieties, ka jums ir dzelzs pacietība. Var gadīties arī pa kādai kļūmei.

Ieraudzīt ēdienu un ēst

Suņa likums Nr. 10
Atradiniet suni no atkritumu ēšanas

Rakņāties pa atkritumiem barības meklējumos suņiem liekas dabiski. Diemžēl ir suņi, kas izvelk jebko, kam tikuši klāt, tāpēc neaiz-liedziet, bet novērsiet to. Ierosiniet rakņāties pēc jūsu noteikumiem. Sadaliet suņa pusdienas dažādos traukos ar vāku un izvietojiet pa virtuvi vai dārzu. Uzslavējiet, ja suns tos atradis. Tad, kad esat ārā, palutiniet suni ar rotaļlietu vai gardumu par atkritumu „likšanu mierā”.
 

 

Katrs suns ir pelnījis labāko barību
Katrs suns ir pelnījis labāko barību
DentaStix katram sunim
DentaStix katram sunim
Pedigree® suņu barība
Pedigree® suņu barība
Jautājumi un atsauksmes
Jautājumi un atsauksmes